Kontakt: +420 602 493 522
E-mail: info@kolobezky-klet.cz
Rozhledna

V letech 1822 – 1823 se prováděla na Kleti astronomická měření nutná pro vyhotovení map. Pracovalo se za každého počasí, což značně ztěžovalo a prodlužovalo práci. Z tohoto důvodu ředitel hvězdárny v Praze Klementin Martin Alois David1 požádal 15. března 1823 majitele panství, knížete Josefa Schwarzenberga o postavení věže, která by jim značně ulehčila práci.

Věž měla být 10 sáhů vysoká (přibližně 20 metrů). Na střechu bylo použito cimbuří s měděnou krytinou. Vnitřní část rozdělil do třech podlaží se schody, kde počítal s lavicemi, na kterých by si návštěvníci odpočinuli.

I když v této době cesta na Kleť již existovala, musela být upravena na převoz těžkých nákladů. V pamětní knize z roku 1881 zaznamenal vrchní správce Czapek materiál, který se musel na Kleť dopravit. Dřívější cesta mohla vypadat jinak než je dnes, ale stejně si představte, jaká je to vzdálenost zhruba od zámku v Českém Krumlově až na vrchol hory Kleť. Ten kdo cestou nikdy nešel, tak si řekne, že to bylo normální. Ten kdo cestou šel pěšky, ví, jak je náročné dojít na vrchol a nakonec ten kdo zná asfaltovou cestu, která vede až na vrchol, nechápe, jak tolik množství materiálu mohli dovézt až na Kleť.

Celkové výlohy činily 5324 zlatých vídeňské měny. Bez ohledu na nepřízeň počasí a potíže technického rázu byla hrubá stavba věže hotová 18. června 1825. Po ukončení stavby vnitřní části se začalo pracovat na úpravě omítky. Stavba věže byla dokončena koncem července 1825. Tento letopočet nám připomíná kámen, na kterém je letopočet vytesán. Můžeme ho dodnes najít na vrcholku Kletě, nachází se vpravo od vstupních dveří. K poctě knížete Josefa Schwarzenberga dostala název Josefsthurm (Josefská věž).

Ontario - Půjčovna lodí Český Krumlov, Vltava Kemp Krumlov
Kontakt: info@kolobezky-klet.cz, tel: +420 602 493 522
Všechna práva vyhrazena kolobezky-krumlov.cz 2013/2024